20200523_230246

DAYATMA BAŞARI HİKÂYELERİ

Sanal başarı hikâyelerinin pompalandığı, toplumların keskin köşeli tanımlarla yaşattığı başarı olgusu içinde kendini, yönünü, özü ile bağlantısını kaybeden bireylerin oluşturduğu bir dünyada yaşamaya çalışıyoruz. Kendimizi ifade edemediğimiz bir başarı hikâyesinin içinde bırakın yaşadığımız dünyayı kendimize  fayda sağlamak ne kadar mümkün?

Olmuşluk yanılgısı, bu balon başarı kısıtlarının bize sunduğu sonuçlardan sadece biridir. Bu olmuşluk yanılgısı içinde ruhlarımızın sürdürülebilirliğini kaybettik.

Bu sanal balon hikâyeler bir pazarlama planı dâhilinde bize dayatılıyor. Sanki bize en uygun olan ve gerçekten mutlu yaşamanın anahtarı gibi hepimize satılan bu yanılgıyı satın almaya devam ediyoruz.

Bireylerin ve dolayısıyla toplumların gelişim ve sürdürülebilirliğini baltalayan bu düzeni sorgulayarak farkındalığa ulaşanlar ve farklılığın kendi olmak olduğunu algılayanlar, kendi potansiyelini keşfedenler gerçekten nefes alanlar olacaktır.

Bizlere her şeyi başarabileceğimiz, hem de alkışlanacak şekilde başarabileceğimiz dayatılarak, edilerek birbirimize benzememiz yönünde ilerleyen bir planın parçaları oluyoruz.

Ana amaç ne?

“ Birbirine benzeyenlerden oluşan toplulukları gütmek daha kolay?” diye mi acaba diye sormaktan alıkoyamıyorum kendimi.

Hangi sistem bunları bize getirdi?

Neyin korkusu itti insanı bu noktaya?

Tags: No tags

Comments are closed.